Bóg jest wszędzie, tam gdzie jest Bóg jest niebo. Na modlitwie szukaj samotności, patrz na Jego obecność w swoim sercu, uznaj się za dziecko najlepszego i najwspanialszego Ojca, oddaj się pod Jego opiekę. Rozważ, czy twoje prośby są faktycznie użyteczne dla zbawienia, czy potrafisz zrezygnować ze swojej prośby, w jakiej perspektywie ją rozpatrujesz.
Dalsze słowa medytacji skłaniały także do osobistej refleksji nad zgodą na przyjęcie i wypełnienie woli Boga w swoim życiu, także w sytuacjach, tak po ludzku bardzo trudnych, jak w cierpieniu, poniżeniu czy prześladowaniu. Kolejne części modlitwy Ojcze nasz prowadziły nasze myśli ku zdolności przebaczania z serca i odpuszczania wszelkich uchybień bliźnim, wszak Jezus mówił o przebaczaniu nie 7 razy tylko 77 razy. Podsumowaniem rozmyślania stały się słowa: „Bóg sam wystarczy”. Pozostały czas do Pasterki Maryjnej wypełniły modlitwy z Liturgii Godzin (I nieszpory o Trójcy Świętej) oraz nabożeństwo majowe odprawione o nietypowej porze, prawie tuż przed północą.
W celebracji Mszy Św. o północy wzięli udział ojcowie obydwu prowincji. Głównym celebransem był. O. Łukasz Kansy OCD – nowo wybrany na II Definitora Generalnego, kazanie wygłosił o. Tadeusz Florek OCD – Prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Z Prowincji Warszawskiej mszę koncelebrowali: o. Robert Marciniak OCD – delegat prowincjalny do spraw Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej oraz o. Marek Kempiński OCD z Warszawy. Podczas kazania o. Florek odwoływał się do tekstów św. Teresy, m. in. „Księgi życia” i „Twierdzy wewnętrznej” nawiązujących do doświadczeń świętej prowadzących do zrozumienia i poznania tajemnicy jedności Boga w trzech osobach. Skierował do zgromadzonych przesłanie, aby w codzienności szanować odrębność innych, ale też stanowić z nimi jedność. Szanować się w odrębności i tak tworzyć jedność jak Trójca Święta. Niespokojne jest serce jeśli nie żyje na wzór Trójcy Świętej.Czy zawierzam siebie Maryi z ufnością? Czy rozpala ciebie żarliwość o chwałę Pana? Jak wielkie jest twoje pragnienie świętości?
Po Dialogu św. Teresy z Maryją, odśpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. i odmówiliśmy Jutrznię. Mimo, że pewnie dla wielu zgromadzonych to była głęboka noc, sądząc po mocy naszych głosów Duch Święty rozgrzewał nasze serca, a Maryja i św. Teresa również czuwały dodając sił na sam koniec spotkania. Duża też w tym zasługa zespołu muzycznego, który zachęcał nas do śpiewania pieśni podczas całej nocy. Ogromne i serdeczne podziękowania! Całą uroczystość zdjęciami udokumentował Bogusław Sudał OCDS z Prowincji Warszawskiej.
Była chwila wytchnienia, kiedy mniszki karmelitanki z Oświęcimia i Tarnowa wyszły z relikwiami Świętej do wiernych. I raptem okazało się, że pozostał już tylko ostatni punkt programu: pieśń „Flos Carmeli”. Po nim kilka słów skierował do nas o. Kansy, który podziękował Maryi i św. Teresie za opiekę i prowadzenie. Zwrócił się także ze słowami podziękowania do członków Prowincji Warszawskiej za wszystkie braterskie spotkania podczas krótkiego czasu pełnienia przez niego funkcji prowincjała. Zaproponował hasło przewodnie na następne lata: „Czas, aby wyruszyć w drogę”. Na zakończenie o. Kansy udzielił zebranym błogosławieństwa. Czekamy na kolejne wspólne, z dużą frekwencją, spotkania członków Świeckiego Karmelu, bo przecież w tak licznej grupie moc modlitwy przeogromna, wzmacnia się wiara, w sercach więcej miejsca na Miłość, dusze bardziej otwarte na przyjęcie Bożych łask. Ważny też jest aspekt, może bardzo przyziemny, ale potrzebny, my świeccy z Karmelu możemy się nawzajem poznać i wyjść z kręgu, czasami bardzo małego, swojej wspólnoty. Przy okazji warto wspomnieć, że oprócz grup z Polski obecnych było także kilka osób związanych z Karmelem z Białorusi.Podczas drogi na Jasną Górę nasz niezawodny opiekun duchowy – o. Marek poddał do refleksji jeszcze jedną myśl św. Teresy znaną w tłumaczeniu: „Pod koniec życia będziemy sądzeni z miłości”. Po krótkim wyjaśnieniu tekstu oryginalnego, okazało się, że właściwe odczytanie jednej litery może zmienić perspektywę, bo „Pod wieczór będziemy sądzeni w miłości”!
W pielgrzymce wzięło udział 35 osób: ze świeckiego Karmelu, Bractwa Szkaplerznego, sympatyków Karmelu.